środa, 19 marca 2014

Egzaminy DELE - polecane podręczniki

Język hiszpański cieszy się coraz większą popularnością, zatem i wybór pozycji na rynku wydawniczym jest dość imponujący. Pełniejszą listę publikacji znajdziecie na hiszpańskiej stronie Instytutu Cervantesa: Publicaciones DELE.

Ja jednak wolałabym skupić się raczej na aspekcie praktycznym, dlatego w dzisiejszym poście przedstawię pozycje, które moim zdaniem zasługują na polecenie, ponieważ sama z nich korzystam i wiem, że sprawdzają się w pracy na lekcji. 

Wszystkie poniższe podręczniki kierowane są do osób przygotowujących się do egzaminów DELE. Zawierają przykładowe testy egzaminacyjne z rozwiązaniami i płytą CD. W tej kategorii mamy do wyboru aż 3 duże serie wydawnicze, wszystkie dostępne tylko i wyłącznie w hiszpańskiej wersji językowej:


1. Seria: Las claves del nuevo DELE (poziomy A1, A2, B1, B2, C1) wydawnictwa Difusión



Używam podręcznika na poziomie C1. Jest to mój numer 1 jeśli chodzi książki do DELE. Tutaj przykładowy rozdział z książki do poziomu B1. 

Plusy: podręcznik składa się z dwóch części, z których pierwsza  ma strukturę typowej kursowej książki do nauki języka obcego, podzielonej na działy tematyczne, dzięki czemu możemy przypomnieć sobie słownictwo z danego poziomu i przećwiczyć zagadnienia gramatyczne w praktyce, zaś druga prezentuje przykładowe egzaminy. 
Omawia niektóre z zadań egzaminacyjnych, podaje przykładowe rozwiązania.
Nic dodać, nic ująć. Tematyka tekstów do mówienia/czytania jest dość różnorodna i ciekawa (często używam ich po prostu do konwersacji). Dodatkowym atutem jest w pełni darmowy klucz (A1, A2, B1, B2, C1) który pobrać można ze strony wydawnictwa.

Minusy: ja dla mnie - brak.


2. Seria:  Preparación DELE  (poziomy A1, A2, B1, B2, C1, C2) wydawnictwa Edelsa



Korzystam z poziomów: B1, B2, C1, C2.

Plusy: przejrzysta struktura książki - każdy podręcznik podzielony jest na 5-6 rozdziałów tematycznych, czyli 5 lub 6 pełnych przykładowych egzaminów.  Teksty każdego rozdziału skupiają się wokół jednego zagadnienia leksykalnego, a każdy rozdział zawiera słowniczek najważniejszych słówek pojawiających się w tekstach. Znajdziemy w niej informacje na temat formy zadań egzaminacyjnych (na uwagę zasługują wzory wypracowań i listów i wykazy przydatnych w wypowiedzi pisemnej fraz w każdym z rodziałów oraz końcowy rozdział z omówieniem każdej z części egzaminu).  Przykładowy rozdział na poziomie B1 znajdziecie tutaj .

Minusy: książka zawiera głównie przykładowe egzaminy, ma czarno-białą szatę graficzną, dobór niektórych tekstów sprawia wrażenie przypadkowości, niekiedy zdarzają się błędy w kluczu, a klucz trzeba dokupić oddzielnie (dodatkowy koszt ok. 30 złotych).


3. Seria El Cronómetro  (poziomy A1, A2, B1, B2, C1, C2) wydawnictwa Edinumen



Korzystam z poziomów: B1, B2, C1, C2.

Plusy: bardzo dużo objaśnień dotyczących struktury egzaminu, ciekawe, przyjemne do czytania teksty; nowe podręczniki zawierają 4 pełne egzaminy z omówieniem trudności, strategii ich rozwiązywania etc., ponadto znajdziemy tu indeks zagadnień gramatycznych, indeks słówek podzielonych na działy tematyczne i dodatkowe ćwiczenia (np. na idiomy); części  C1 i C2 dość dokładnie omawiają zadania kreatywne (mówienie i pisanie), ale już niestety B1, B2 podaje głównie odnośniki do innych swoich książek, klucz razem z książką.

Wady: duża ilość teorii powoduje że książka staje się mało czytelna; klucz umieszczony jest na końcu każdego rozdziału i ginie w gąszczu objaśnień; ćwiczenia dodatkowe bardzo często są nieprzydatne do samodzielnej nauki, bo opatrzone są bardzo obszernymi poleceniami i to wyłącznie w języku hiszpańskim, przez co stają się niestrawne dla osób władających hiszpańskim na poziomie B1 lub niższym; w części B1 i B2 mało objaśnień co do części kreatywnej- pisanie i mówienie, odsyłają jedynie do przykładowych tekstów z innych podręczników wydawnictwa Edinumen. 



Każda z tych pozycji nadaje się do samodzielnej nauki, jednak Cronómetro polecałabym raczej dla nauczycieli aniżeli dla uczniów. 



I na koniec:

Gdzie najtaniej kupicie książki do nauki hiszpańskiego lub hiszpańskie lekury?

Nie będę reklamować stron księgarń językowych, bo po pierwsze zwykle nie korzystam z ich usług (oprócz Akademii, która miała kiedyś zniżkę dla studentów i lektorów języków obych - 15% w sklepach stacjonarnych), a po drugie nie śmiem obrażać waszej inteligencji, bo przecież wiadomo, że wystarczy sobie wyguglać (hiszp.: guglear).  

Ja sama kupuję hiszpańskie książki na Allegro lub korzystając z uprzejmości znajomych, którzy akurat wracają z Hiszpanii. 

Istnieje oczywiście możliwość zakupu bezpośrednio przez stronę wydawnictwa, ale przy kosztach przesyłki jest to skórka za wyprawkę.



¡Salu@! ¡Y hasta la próxima!

16 komentarzy:

  1. Hmm, zamówiłam El Cronómetro A1, ale po twojej recenzji, nie wiem czy, nie anulować zamówienia?

    -Agata B.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście wolę"Claves" - są w tej samej cenie, a jakość materiału bez porównania lepsza. Na marginesie- uważam za sensowne zdawanie certyfikatów dopiero od poziomu B1.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A słyszała pani może o podręczniku Via Rapida? Jak tak, to czy poleca go pani?

      -Agata B.

      Usuń
  3. "Via rapida" jest podręcznikiem kursowym, nie służy przygotowaniu do DELE i nie jest dedykowany do samodzielnej nauki, lecz do nauki pod okiem nauczyciela. Sama akurat nigdy z niego nie korzystałam, ale myślę że jako podstawa programowa umiejętnie wykorzystana na kursie mógłby być całkiem niezły.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny blog i bardzo go polecam wszystkim uczącym
    się hiszpańskiego. Ja wprawdzie egzamin DELE planuję zdawać
    w przyszłym roku ale i tak czytam tego bloga. Pozdrawiam i dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam! Ja korzystam z "Prisma" - jestem obecnie na poziomie B1 - chciałem zapytać, czy seria tych książek dobrze przygotowuje do egzaminów Dele? Con Besos, Roberto ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Hola Roberto! Podręczniki kursowe serii Prisma są wg mnie dość dobrze opracowane. Sama przez wiele lat korzystałam z nich na zajęciach. Podobały mi się zwłaszcza zeszyty ćwiczeń ze świetnie opracowaną gramatyką. Jednak przed przystąpieniem do egzaminu bardzo ważną rzeczą jest zapoznanie się z jego formatem, dlatego powyższy post poświęcony jest podręcznikom zawierającym przykładowe testy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam pytanie dotyczące przebiegu egzaminu dele. Dokładnie chodzi mi o to czy wiesz jak to jest z arkuszami. Tzn. czy wszystkie zadania są na jednym (tak jak na maturze), czy np. kończy się część z czytaniem, egzaminatorzy to zabierają i dają drugi arkusz z np. pytaniami do "słuchania".
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hola Anonimowy. Rozumienie tekstu pisanego i gramatyka jest w jednym zeszycie z pytaniami do słuchania. Czytanie jest najpierw i macie na nie 90 minut. Potem słuchanie 50 minut: http://dele.cervantes.es/sites/default/files/dele_c1_pruebas_1_y_2_191111_1.pdf

      Kiedy pracowałam jako egzaminator to po zakończeniu każdej części trzeba było zebrać arkusze odpowiedzi, co oznacza,że słuchacze nie mogą już wrócić do poprzedniej części.

      Usuń
  8. Dzień dobry
    Zgadzam się z Panią. Rzeczywiście, "Las Claves del Nuevo DELE C1" to świetna propozycja (mocno nastawiona na konkret, bez przekombinowania i wymyślnych ćwiczeń). Znacznie lepsza od "Cronometro" i "Nuevo Prisma". Dzięki Pani stronie trafiłem właśnie na "Las Claves..." Być może podejdę do C1. Życzę radości z hiszpańskim

    OdpowiedzUsuń
  9. Hola Kasiu,
    Dzieki za strone, za informacje...
    Zamierzam zdac B1. Jest to moj pierwszy egzamin DELE. Nie mam duzej praktyki w pisaniu i mowieniu. Mam dwa pytania:
    1. Czy uwazasz za sluszne jaka jedna z form przygotowania sie do egzaminu, przygotowac/nauczyc sie kilku gotowych szablonow odpowiedzi pisemnych i ustnych. Zdaje sobie sprawe z roznorodnosci tematow, ale zawsze bede bogatszy o te kilka?
    2. Czy wiesz gdzie mozna znalezc takie opracowania?
    Z gory dzieki,
    Pedro

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hola Pedro!

      Cieszę się, że odwiedziłeś moją stronę. :-)
      ad.1
      Tak, to bardzo dobry pomysł. Powiem więcej: sama się w ten sposób przygotowuję. :-) Na poziomie B1 raczej jesteśmy odtwórczy niż twórczy. Tak czy inaczej przydałby się ktoś do poćwiczenia dialogów (nauczyciel lub nawet kolega na tym samym poziomie).
      ad.2
      Znajdziesz takie wzory w ww. publikacjach, jak również w przykładowych materiałach do matury z hiszpańskiego: testach i biuletynach maturalnych opatrzonych kluczem, które bez problemu znajdziesz bezpłatnie w Internecie oraz książkach Wyd. Nowela
      Cruzo los dedos por ti! = Trzymam kciuki! ;-)

      Usuń
  10. Witam, wyjdzie na to że nie potrafię czytać ze zrozumieniem http://varsovia.cervantes.es/pl/egzaminy_pl/ceny_egzaminy_dele_hiszpanski.htm mam tu jednak pytanie, czy egzaminy dele odbywają się tylko w Warszawie i Krakowie. Tu jest napisane że w konkretnych datach tylko Warszawa i Kraków sugerując że w innym terminie odbywają się jeszcze gdzieś indziej. Proszę o pomoc Marta

    OdpowiedzUsuń
  11. https://vocapp.es/preparacion-para-dele-superior-modismos-frases-hechas-y-expresiones-idiomaticas-flashcards-655 tutaj też jest całkiem ładny zbiór użytecznych idiomów do DELE :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Która lepsza DELE Nivel B2 Książka ( u was numer 2) czy objetivo nivel b2?

    OdpowiedzUsuń
  13. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń