poniedziałek, 23 marca 2015

Konkurs „Multikurs.pl – dla samouków i nie tylko”

Dzisiejszy post, z serii „Jak się nauczyć”, dedykowany jest głównie (choć nie tylko) samoukom. 

Ostatnio trafiła mi się niezła gratka – zostałam poproszona o przetestowanie platformy do nauki  języków obcych Multikurs.pl. 

Pomyślałam sobie „Fajnie”” tym bardziej, że bardzo lubię publikacje i aplikacje dla samouków i często sama z nich korzystam. Uważam, że jest to nie tylko świetny sposób na samodzielną naukę, ale także znakomite uzupełnienie kursów w szkole językowej, lekcji w szkole jak również lekcji indywidualnych (korepetycji) lub sposób na powtórkę lub „odkurzenie” języka po latach. 
Testowałam dwa kursy – do hiszpańskiego (w charakterze eksperta) i do niemieckiego (w charakterze ucznia-samouka, bo od pewnego czasu uczę się go samodzielnie). Dostępne są też inne języki (angielski, francuski, włoski, niderlandzki i in.)

Udostępnione pakiety Profesor Pedro i Profesor Klaus składały się z 3 modułów dla każdego z języków: 
Intensywny kurs dla początkujących
Intensywny kurs dla średnio zaawansowanych oraz
Multiwords– program do nauki słówek

Moim zdaniem dobrze skonstruowany kurs dla samouków powinien pełnić funkcję kompetentnego nauczyciela, czyli umiejętnie i stopniowo wprowadzać treści programowe – słownictwo, zwroty, gramatykę – a potem zadbać o utrwalenie ich poprzez ćwiczenia. Bardzo ważne jest, aby taki kurs posiadał jak najwięcej materiałów udźwiękowionych (czytanych przez lektorów a nie syntezator mowy), ponieważ inaczej, jeśli nie mamy styczności z żywym nauczycielem, nie opanujemy prawidłowej wymowy. 

Profesor spełnia te wymogi a do tego pozwala korzystać z kursu z każdego miejsca, w którym  akurat najdzie nas ochota na naukę. ;-) – Wystarczy komputer lub telefon na Adroidzie.

Teraz trochę od strony praktycznej. 

Po „odpaleniu” mojego kursu stwierdzam, że platforma posiada przyjazny, intuicyjny interfejs. Jeśli chcemy przerabiać zadania po kolei klikamy po prostu strzałkę "Dalej", a jeśli nie, możemy wybrać sobie zagadnienie ze spisu treści.
Kurs składa się kilkunastu modułów. Każdy moduł obejmuje zagadnienia z jednej grupy tematycznej (np. praca, rodzina, edukacja, zakupy) i rozpoczyna się od dialogu, którego możemy wysłuchać  w całości lub zdanie po zdaniu, klikając w odpowiednią ikonkę. Po najechaniu na tekst wyświetla nam się tłumaczenie każdego zdania. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza na początku- mnie samą podczas samodzielnej nauki zawsze demotywował fakt, że nie rozumiałam tego co czytam, więc takie rozwiązanie bardzo mi się podoba. 

Po wysłuchaniu dialogu i przetłumaczeniu go (tutaj moja wskazówka: przeczytaj tekst i przetłumacz go a potem słuchaj do momentu, kiedy będziesz mógł śledzić słuchany dialog w myślach, bez zaglądania do tekstu – wtedy tekst można uznać za przyswojony) następuje seria ćwiczeń utrwalających.

Następnym krokiem są listy dodatkowych słówek plus ćwiczenia, zadanie na słuchanie ze zrozumieniem (dialog mp3 lub filmik).

Potem przechodzimy do sekcji gramatyki- teoria plus ćwiczenia.  
Każdy rozdział zawiera także wzór formy pisanej wraz z ćwiczeniami oraz sekcję "Ciekawostki" - tekst z tłumaczeniem. 

Oprócz tego możemy ćwiczyć prawidłową wymowę, dzięki Trenerowi wymowy – nagrywamy się i porównujemy naszą wersję z nagraniem. 

Jeśli chcecie sami przetestować kurs, można zalogować się i wypróbować go za darmo o tutaj: http://www.multikurs.pl
Niestety konto jest aktywne tylko parę dni, więc najlepiej  zrobić to w dniu, kiedy mamy czas na testowanie.

Podsumowując moje doświadczenia z wersją niemiecką muszę stwierdzić, że programu używa się dość przyjemnie, ale, jeśli chcemy podejść do nauki rzetelnie, ilość materiału może trochę przytłaczać. – W każdym module pojawia się mnóstwo nowego słownictwa i trzeba trochę przysiąść fałdów.
I tutaj myślę, że przy powtarzaniu/zakuwaniu słówek może być przydatny program Multiwords, skonstruowany na zasadzie fiszek. – Ma on, jak dla mnie, dwie fajne funkcjonalności - sami możemy sobie wybrać słówka, których chcemy się nauczyć i program wyświetla nam je w kontekście, czyli dokładnie tak jak najlepiej jest je przyswajać. (Moja rada: jeśli robicie fiszki samodzielnie, piszcie sobie słówka wraz z przykładem użycia.)
Ma też system powtórek, ale ja jakoś wolę sama decydować, kiedy co powtarzam. ;-)

Nie oszukujmy się - żaden kurs dla samouków czy podręcznik nie zastąpi kontaktu z żywym lektorem – nie przećwiczymy mówienia i nie będzie miał kto sprawdzić pisania, ale korzystanie z Multikursu na pewno bardzo bardzo wzbogaci nasz umiejętności bierne i zasób słów i zaoszczędzi nam czasu, który musielibyśmy poświęcić na szukanie i selekcję materiałów do nauki na własną rękę.  

Dla czytelników, którzy dotrwali do tego miejsca… 

KONKURS!!!

Aby zdobyć wspaniałą nagrodę w postaci 30-dniowego kursu ufundowanego przez Multikurs.pl (język i moduł do wyboru) wystarczy odpowiedzieć na pytanie: „Jaka jest Twoim zdaniem największa zaleta korzystania z multimedialnych kursów do nauki języka” i/lub zostawić komentarz pod postem i zalajkować informację o konkursie na Fanpejdżu Złap hiszpański za rogi. Wśród najciekawszych odpowiedzi wyłoniony zostanie zwycięzca. Na odpowiedzi czekam na fanpejdżu do 31 marca. Ogłoszenie wyników 1 kwietnia 2015!

¡Salu2! 
Quedo a la espera de vuestras respuestas.

2 komentarze:

  1. Największą zaletą korzystania z multimedialnych kursów do nauki języka jest ich dostępność w każdym momencie, oraz w każdym miejscu. Zwiększa się również motywacja do systematycznej nauki. Często stosowany element grywalizacji wspomaga proces uczenia, a widząc swój postęp, mamy ochotę poszerzać swoją wiedzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest to indywidualny, najcierpliwszy i wszystkowiedzący nauczyciel języka, dostępny w każdym miejscu i w każdym czasie.

    OdpowiedzUsuń